0723341822
 

תפריט יומי של טבעוני

תפריט יומי של טבעוני

07.06.2016

מאת: ניר טייב

בשאלת המזון מהחי בו ברור לכולם מה מכניסים לגוף ואילו ערכים תזונתיים הוא מקנה, בעולם הטבעוני לא כולם מודעים לכך. עדיין ניתן לשמוע ברחובות את הזלזול במזון מהטבע, עד כדי סלידה ממשית ממנו. אם כן, טבעוני אמור לאכול ביום את כל אבות המזון, במטרה לשמור על בריאות הגוף ככל שניתן.

אז מה התפריט היומי של טבעוני?

כל טבעוני מתחיל את הבוקר שלו במספר דרכים, וכמו כל אדם שאינו כזה פותח בארוחת בוקר. ארוחת בוקר צריכה לכלול מצרכים משביעים מהטבע, ולכן רצוי להשקיע בהכנת חביתת חומוס, ירקות, גבינות טבעוניות וכן לחם טרי ומיץ טבעי.

ארוחת ביניים כוללת בדרך כלל פירות או שייק על בסיס "מזון על" כמו ספרולינה, שהיא אצה הגדלה במים מתוקים ובנוסף גם עשב לחיטה הבריא למערכת העיקול. חלק מצרכני משקאות אלו הם לא בהכרח טבעוניים, ועושים זאת מטעמי בריאות בלבד. בנוסף למשקאות ניתן למצוא גם פתרונות מוכרים הכוללים כריכים, עוגיות, עוגות ושלל בצקים השומרים על הבסיס הזה.

ארוחת צהריים משתנה וכוללת מנת פחמימה וקיטניה, בתוספת מנת חלבון מהצומח כמו קציצות העשויות טופו או עדשים. בערב חוזרים למתכונת מצומצמת ואפשר לשלב גבינות טבעוניות עם סלט עשיר בירקות, שיבולת שועל וטחינה גולמית. בעזרת טופו ותבלין "מלח שחור" נהוג להכין ביצה מקושקשת והטעם יוצא כמו המקור.

תחליפים מהטבע גם במתוקים

כידוע, דבש נוצר תוך הענקת סבל לדבורים ובמהלך ביצוע ההליך "כולאים" את הדבורה בכוורות. המלכה בדרך כלל אינה שורדת, וכדי שהיא תישאר במקומה קושרים אותה לכוורת כשהכנפיים לא יוכלו לזוז. התוצאה היא מוות בייסורים קשים. טבעונים כאמור אינם אוכלים מוצרים המכילים דבש, ולא משתמשים בו גם למנהגים של חגי ישראל. את הנוזל המתוק מחליף דבש העשוי תמרים, וקרוי סילאן. מדובר בתחליף ראוי בעל מתיקות גבוהה, שלרוב נהוג לצרוך 100% טבעי.

הכנה ביתית, האם זה כל כך פשוט?

מאכלים טבעוניים הם אלו העושים שימוש ברכיבים מהטבע, אך עם זאת שהם נוצרים מחומרי גלם פשוטים יחסית לא תמיד כולם יודעים להכין את התבשילים בעצמם. הכנה ביתית מצריכה מכונים טבעוניים בסיסיים או מורכבים, אותם ניתן למצוא בחיפוש פשוט במנוע החיפוש ברשת. חלק מהמתכונים לקוחים ממנות המצויות בתפריט של מסעדות מובילות, וחלקן פרי ניסוי ביתי שהצליח. תבשיל עלי מנגולד (סלק) בורגול עבה ולימון הוא מתכון הדורש מאתנו להקדיש פחות מ10 דקות של הכנה, והטעם? מושלם.

למרות האמור, ועל אף שהמנות דורשות בישול קצר יחסית, רבים עדיין בוחרים לבלות את זמנם במסעדות. המנות המוגשות בחלק מהמסעדות מגדירות מחדש את כל העולם הזה, ומצליחות ליצור מהפכה אמיתית בתחום. עם זאת, לא כל המסעדות מספקות את הסחורה, ונדרש לשלם סכום כסף לא קטן במטרה לשבוע מהמנות המוצעות.

אז האם שיניתם את דעתכם לגבי תפריט טבעוני יומי?