0723341822
 

טבעונות בשנת 2016 - האם עלינו על דרך המלך?

טבעונות בשנת 2016 - האם עלינו על דרך המלך?

06/06/2016

מאת: ניר טייב

השנים האחרונות הלכו לכיוון של מהפכה בכל הנוגע לצריכה. רבים עברו להזין עצמם במאכלים בריאים יותר, עד שרשתות רבות כבר יצאו בקמפיינים מסודרים בעניין. מי שבחר ללכת עם זה צעד קדימה, אלו הטבעונים, שמעבר לעיסוק בבריאות פונים לסיוע לסביבה בה אנו חיים.

"עולם חדש וטוב אני אתן לך"... זאת השאיפה של כל אדם בכל שלב שהגיע בחייו. טבעונות היא דרך בה אדם בוחר לחיות, תוך התחשבות בסביבה והחיים עליה. שנת 2016 עדיין מפגישה אותנו עם אלו הנכנעים פעם אחר פעם לתעשייה, מבלי שהיו מוכנים להשתתף בהליך השגת המזון מבעל החי. השאלה הגדולה היא האם הפחד הוא זה שמשתק את אותם אנשים, או שמא חוסר המודעות הוא זה שמכריע.

מעדיפים להישאר אדישים למתרחש

העולם הטבעוני טומן בתוכו הרבה מאוד עצמה, שמתרכזת בעובדה כי לא צריך להרוג במטרה להשיג את מה שזקוקים לו. מוצרי מזון הכוללים קטניות, חלבונים מן הצומח וחלבונים מאותן מקורות, מאפשרים לקבל בארוחה אחת את אבות המזון החיוניים ביותר. תחומים נוספים כמו אופנה, יבטיחו לצרכנים כי פריטי הלבוש עשויים חומרים סינטטיים בלבד, ואילו בקוסמטיקה לא יעשה ניסוי על בעלי חיים.

על אף האמור, רבים עדיין ממשיכים לצרוך את אלו המגיעים למדפים לאחר שהקנו סבל בתהליך היצור. נפש האדם רחמנית בדרך כלל כלפי אלו המצויים במצוקה, נשים מוכות וילדים מאושפזים, אך במקרה זה מעדיפים להישאר אדישים ולהשתמש בקלישאות כמו "בכל מקרה הם יעברו את זה".

מודעות לחלופות אינה גבוהה מספיק

לא פעם מהדהדת באוויר השאלה: "אז מה אני יאכל?". רבים מאתנו לא מאמינים כי ימצאו את עצמם בתוך החלופות מהצומח, למרות שבאופן טבעי נוהגים לצרוך גם אותן. את חומרי הגלם מהן עשויות מנות טבעוניות ניתן למצוא כמעט בכל בית, מבלי להיות מודעים לכך. הגברת מודעות לנושא תהיה יעילה לטווח הקצר והארוך, ותוביל כל אחד להבין שה" שד" לא מפחיד בכלל.

תעשיית הבשר, הדגים והגבינות מגלגלת מיליארדי שקלים מדי שנה, ודי בכדי לחזות במעדניות במרכולים כדי להבין את ממדיה. החדרה לצרכנים כי "בלעדי זה אי אפשר" גורמת לא רק להמשיך ולבצע התעללות בחי, אלה גם להעלאת מחירים בשל ביקוש רב והגדלת ההיצע. אם רק החלופות היו מקבלות במה מרכזית יותר, יתכן והיינו זוכים לראות שינוי מהותי.

ההרגל הוא זה שמכריע

אם אדם מחזיק במקרר ובמקפיא מוצרים מהחי, כנראה שזהו הרגל אותו סחב מימי ילדותו. במבט לאחור נראה כי במקרים מסוימים האדם כן יוכל לשרוד ללא גושי בשר בהישג יד, ותקופות כמו הצנע הובילו למאכלים מדהימים וטבעוניים לחלוטין. אז אולי המילה טבעונות היא זו שיוצרת אנטגוניזם בישראל של שנת 2016, ויתכן כי פשוט פוחדים להיפרד ממה שהזין באופן מלא עד כה. בכל מקרה ישנה עוד דרך ארוכה עד להכרה מלאה, והבנה כי שינוי תרבות צריכה חייבת להתרחש כאן במוקדם או במאוחר.